O czasopiśmie
„Prace Filologiczne” to recenzowane czasopismo językoznawcze o długich tradycjach, sięgających końca XIX wieku. Obecnie jest to czasopismo typu open access (zgodnie z definicją BOAI). Od 2019 r. wszystkie treści są udostępniane bez opłat subskrypcyjnych wnoszonych przez użytkowników lub reprezentowane przez nich instytucje. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, rozpowszechniać i drukować teksty, przeszukiwać witrynę lub podawać linki do pełnych tekstów artykułów lub wykorzystywać je w jakimkolwiek innym zgodnym z prawem celu, bez uprzedniej zgody wydawcy lub autora.
Czasopismo wydawane jest na licencji CC-BY 3.0 (od tomu 79/2024: CC-BY 4.0).
Cele i zakres tematyczny
Czasopismo przyjmuje artykuły dotyczące różnorodnych zagadnień językoznawstwa synchronicznego i diachronicznego: głównie (choć nie wyłącznie) polonistycznego, slawistycznego i ogólnego.
„Prace Filologiczne” dbają o różnorodność tematyczną i metodologiczną publikowanych prac. Dotyczą one m.in. gramatyki, semantyki, pragmatyki, historii języka i dialektologii, etnolingwistyki, leksykologii i leksykografii, glottodydaktyki. Zależy nam także na możliwie szerokiej reprezentacji autorów. Publikujemy prace badaczy z różnych instytucji naukowych: polskich i międzynarodowych. Mile widziane są zarówno artykuły autorów doświadczonych, jak i młodych naukowców.
Wszystkie artykuły są recenzowane przez recenzentów zewnętrznych (według modelu double blind peer review), indeksowane oraz dostępne bez subskrypcji i opłat autorskich. Publikujemy artykuły w różnych językach.
Języki publikacji (dotychczas): polski, rosyjski, ukraiński, białoruski, niemiecki, francuski, czeski, bułgarski, słowacki, górnołużycki, dolnołużycki, słoweński, angielski.
„Prace Filologiczne” indeksowane są w bazach:
W latach 2013-2016 (wg „Ujednoliconego wykazu czasopism punktowanych za lata 2013-2016”, poz. 2916) czasopismo znajdowało się na liście C, w latach 2013-2014 – 10 punktów, w latach 2015-2016 – 12 punktów, od roku 2021 – 70 pkt.
Czasopismo uzyskało wsparcie w ramach konkursu MNiSW „Wsparcie dla czasopism naukowych” w 2019, 2022 i 2023 r.